Skupno iskanje rešitev za trajnostno ravnanje z odpadki
Kaj, če bi namesto težave v odpadkih videli priložnost? Projekt Waste Design 2.0 raziskuje prav to – kako lahko odpadne materiale ponovno uporabimo, zmanjšamo okoljski odtis in hkrati ustvarimo nove poslovne priložnosti. V tem čezmejnem projektu, ki povezuje slovenske in italijanske partnerje, v Občini Postojna iščemo inovativne rešitve za bolj učinkovito ravnanje z odpadki in bolj trajnostno prihodnost.
V okviru projekta smo se partnerji srečali na delovnem sestanku, kjer smo pregledali napredek pri razvoju in testiranju inovativnih tehnologij, ki bodo pripomogle k bolj učinkovitemu upravljanju odpadkov in njihovi ponovni uporabi. Med ključnimi temami so bile izboljšave pri ločenem zbiranju odpadkov in uvedba novih tehnologij, ki spodbujajo krožno gospodarstvo. Poseben poudarek na srečanju je bil namenjen pripravi tretjega finančnega poročila, ki zagotavlja pregled nad izvajanjem projekta in dodeljenimi sredstvi.
Sestanek je bil priložnost tudi za ogled podzemnih ekoloških otokov v Izoli, ki predstavljajo primer dobre prakse na področju trajnostnega zbiranja in ločevanja odpadkov. Tudi v Postojni že uporabljamo to tehnologijo – imamo že pet takšnih podzemnih otokov, dva od teh smo postavili prav v okviru projekta Waste Design 2.0.
O projektu
Cilj projekta Waste Design 2.0, ki ga sofinancira Evropska unija v okviru programa Interreg VI-A Italija-Slovenija, je prispevati k prehodu v krožno gospodarstvo in zmanjšati vpliv odpadkov na okolje. Boljši sistemi ravnanja z odpadki pomenijo manj divjih odlagališč, čistejše okolje in pametnejšo porabo virov. V okviru projekta smo projektni partnerji oblikovali nove, bolj trajnostne modele ravnanja z odpadki, prav tako pa spodbujamo ozaveščenost o pomenu zelenih navad v vsakdanjem življenju vsakega posameznika.