Šolski center Postojna na mednarodni konferenci mladih raziskovalcev
V začetku aprila so se dijakinje gimnazije Šolskega centra Postojna udeležile 18. mednarodne konference mladih raziskovalcev YRoNS (Young Researchers of Natural Sciences), ki je tokrat potekala v francoskem mestu Lille. Gre za vsakoletno srečanje dijakov iz različnih držav – letos so sodelovali predstavniki iz Madžarske, Nemčije, Indije, Francije, Norveške, Belgije, Rusije in Slovenije. Tema letošnjega srečanja je bila transformacija, raziskovanje te tematike je potekalo ob naravoslovnih, znanstvenih in trajnostnih vsebinah.
Našo gimnazijo je zastopalo pet dijakinj 3. letnika, predstavile so dve raziskovalni nalogi. Zala Hrobat, Eva Pangerc, Anika Podlogar so avtorice naloge z naslovom FROM UNWELCOME GUESTS IN OUR ENVIRONMENT TO BENEFICIAL PRODUCT (Od nezaželenih gostov v našem okolju do koristnih izdelkov). V raziskovalnem projektu so dijakinje preučevale invazivne rastlinske vrste, ki ogrožajo lokalne ekosisteme. Po analizi njihove razširjenosti in vpliva na okolje so izvedle eksperimentalni del ‒ iz nabranih rastlin so izdelale različne uporabne izdelke, kot so naravna barvila, papir, obarvan tekstil, kozmetični pripravki ter obeski za ključe. Projekt poudarja predvsem možnosti trajnostnega pristopa pri ravnanju z invazivnimi vrstami.
Ajda Jenček in Neca Praprotnik pa sta avtorici naloge z naslovom The transformational impact of exercise and healthy eating on body and mind (Vpliv športa in prehrane na psihofizično zmogljivost dijakov); s pomočjo zdravstvenega osebja Centra za krepitev zdravja v Postojni sta tri mesece spremljali 17 dijakov, ki so sodelovali v programu zdravega življenjskega sloga. Program je vključeval redno telesno aktivnost in uravnoteženo prehrano z zmanjšano količino predelanih živil. Rezultati pred poskusom in po njem so pokazali izboljšanje mišične mase udeležencev, njihove telesne pripravljenosti in splošnega počutja. Projekt potrjuje pozitivne učinke na zdravje mladih že pri manjših spremembah življenjskih navad.
Konferenca je bila še veliko več kot samo predstavljanje raziskovalnih nalog. Dijaki so razvijali jezikovne in medkulturne kompetence, spoznavali kulturo, zgodovino in življenje v državi gostiteljici. V spremljevalnem delu srečanja so dijaki sodelovali na različnih delavnicah s področja forenzične znanosti ter izvajali laboratorijske vaje z encimi, pri katerih so spoznali pomen natančnega znanstvenega dela in inovativnosti. Obiskali so Inštitut Louisa Pasteurja, raziskovali mesto Lille, en dan pa je bil namenjen ogledu kulturno-zgodovinsko bogatega mesta Reims, ki je osrčje vinske regije Šampanja.
Ob zaključku konference so posamezne delegacije pripravile predstavitve svojih držav. V predstavitvi Slovenije in lokalnega okolja so se dijakinje osredotočile na naravne lepote, kulturno dediščino in tipične značilnosti slovenskih pokrajin. Točko so zaključile s polko, ki so jo zaplesali tudi udeleženci iz ostalih držav.
Vzdušje na konferenci je bilo ves čas sproščeno, a delovno. Kljub zgoščenemu programu so dijakinje našle čas za druženje z gostiteljskimi družinami, s katerimi so stkale nova poznanstva.
Na pomembnost tovrstnih srečanj kažejo tudi mnenja udeleženk konference:
»Sodelovanje v projektu YRoNS mi je pustilo veliko lepih spominov in izkušenj. Všeč mi je bilo, ker sem spoznala nove prijatelje iz različnih držav, izboljšala svoje znanje angleščine in sodelovala na zanimivih delavnicah. Projekt mi je tudi omogočil, da sem bolje spoznala druge kulture in spoznala veliko zanimivih projektov, ki so jih dijaki predstavljali. Bilo je zabavno, poučno in nepozabno doživetje.«
Eva
»Udeležba na konferenci YRoNS je bila zame dragocena izkušnja. Spoznala sem vrstnike iz različnih držav, njihovo kulturo in način razmišljanja. Poleg tega sem se poglobila v naravoslovne teme, raziskovala in pridobila nova znanja, ki mi bodo zagotovo koristila tudi v prihodnje. Konferenca mi je dala širši pogled na svet in me spodbudila k razmišljanju o znanosti v mednarodnem kontekstu.«
Zala
»Udeležila sem se letošnjega YRoNS v Franciji, za kar sem zelo hvaležna. Mislim, da sem od svoje predstavitve veliko odnesla. Naučila sem se, da se splača vložiti trud in vztrajnost v raziskovanje, saj sem bila na koncu zelo zadovoljna z nalogo in sem jo z veseljem predstavila drugim. Poleg tega sem prvič javno nastopala v angleškem jeziku in to kar deset minut.
Najbolj si bom srečanje zapomnila po zadnjem dnevu, ko smo se vsi skupaj igrali igrico v krogu, ki se je imenovala hi, ha, he, in se pravzaprav šele začeli zares spoznavati med sabo. Zelo zabavno je bilo tudi, ko smo se Postojnčanke na orientaciji po Lillu borile za zmago, čeprav to sploh ni bilo pravo tekmovanje. Zagotovo si bom dobro zapomnila tudi predstavitve Indijcev, ki so nas vse precej presenetile. Tudi druženje po šolskem programu je bilo zelo prijetno in živahno. Predvsem sem zelo vesela, da sem lahko spoznala veliko novih ljudi, dijakinje idrijske gimnazije, družino, ki nas je gostila, in vse ostale udeležene iz drugih držav. Tudi mesto Lille me je navdušilo. Skupaj z Aniko in Zalo smo živele pri družini Viard in se z njimi imele res super. Izkusile smo, kako izgleda vsakdan Francoza naše starosti. Lille je za en teden postal naš dom in za zmeraj nam bo ostal v lepem spominu.«
Neca
»Yrons 2025 v Franciji je bila res posebna izkušnja, ki mi bo še dolgo ostala v spominu. Povezale smo se z mnogo ljudmi iz različnih koncev Evrope, še posebej pa smo se zbližale z Idrijčankami, s katerimi smo tudi potovale v Francijo. Bilo je res zabavno biti v družbi samih deklet, saj smo se hitro in dobro ujele.
Ob različnih predstavitvah smo izboljšale svoje predavateljske sposobnosti in vsaj malo premagale tremo pred javnim nastopanjem. Zelo zanimivo je bilo tudi bivanje pri gostiteljskih družinah – Francozi imajo res sproščen in zabaven način življenja. Ker angleščina ni njihova močna stran, smo pogosto mahali z rokami in se ob tem smejali. Če sklenem, YRoNS je bil poln smeha, novih prijateljstev, izzivov in nepozabnih trenutkov. Zelo sem hvaležna za to izkušnjo in bi jo z veseljem ponovila.«
Ajda
»Prvi teden aprila se mi je močno vtisnil v spomin. Potovanje z letalom je bilo že samo po sebi nekaj novega zame, potovanje v Francijo pa sploh nekaj neverjetnega. Prijetno se je bilo sprehajati po francoskih mestih in jih raziskovati ter spoznati vsakdan naših gostiteljskih družin. Sicer je prišlo tudi do kakšnih zapletov v komunikaciji, a se je dalo vse rešiti, pa čeprav z mimiko. Srečanje mladih raziskovalcev iz različnih evropskih držav je bilo nekaj posebnega ‒ spoznala sem veliko novih ljudi različnih kultur, se z njimi povezala ter premagala strah in sram pred nastopanjem v angleščini. Spoznala sem, da javno nastopanje res ni težko, če si dobro pripravljen in verjameš vase. Z največjim veseljem bi še kdaj sodelovala v tovrstnih projektih in nabrala še več novih izkušenj.«
Anika
Udeležba na konferenci je bila omogočena s sredstvi programa Erasmus+.
Mentorica: Magdalena Klasinc