V leto 2020 s participatornim proračunom
Na občini Postojna je bila izoblikovana delovna skupina za vzpostavitev participatornega proračuna v prihodnjem letu.
Kaj je participatorni proračun?
Je sistem mednarodno uveljavljen in preizkušen način razporejanja dela proračunskega denarja tako, da pri odločanju o njegovi porabi soodločajo občanke in občani občine. Občanom je tako omogočeno, da skozi participatorni proračun sami določijo, kateri projekti so v skupnosti najnujnejše in bi največ prispevale k izboljšanju kakovosti bivanja v soseski.
S tem, ko prebivalci sodelujejo pri odločanju o tem, kateri projekti naj se izvedejo in kateri ne, se izboljša učinkovitost porabe skupnih sredstev z namenom čim boljšega zadovoljevanja potreb občanov.
Participatorni proračun se v svetu izvaja že več kot 25 let. Kot tak se je mnogokrat dokazal kot odlično orodje za upravljanje občin in številne mednarodne in primerjalne študije kažejo, da uvedba in dolgoročno izvajanje participatornega proračuna prinaša:
- povečanje učinkovitosti porabe proračunskih sredstev,
- dvig kvalitete življenja v mestu,
- povečanje transparentnosti javne uprave,
- večje zaupanje v javno upravo in demokratične postopke,
- zmanjšanje socialnih in razvojnih razlike med različnimi predeli občine,
- pospešeno gospodarsko rast.
Izvajanje
Delovna skupina za participatorni proračun je izdelala model izvajanja participatornega proračuna, ki bo potekal v 4 fazah:
1. Faza: zbiranje predlogov občanov
V prvi fazi bodo občani lahko preko spletne aplikacije ali na za to predvidenih obrazcih podali predloge za investicije za katere menijo, da bi najbolj izboljšale življenjem prebivalcev njihovega kraja. Predlogi se bodo zbirali za vnaprej definirana območja posebej. V tej fazi se bo v vsakem območju izvedel vsaj en javni posvet/predstavitev, kjer se bo občane informiralo o možnosti in načinu vključitve v participatorni proračun.
2. Faza: pregled in vrednotenje predlogov
V drugi fazi bodo vsi zbrani predlogi pregledani s strani strokovnih služb. Strokovne službe bodo tako izločile vse predloge, ki ne ustrezajo kriterijem, podobne predloge smiselno združile, zahtevale dodatne informacije kjer bodo precenile, da so potrebne. Vsakemu projektu, ki ustreza kriterijem se bo tudi določila predvidena cena izvedbe. Tako strokovno obdelani projekti bodo umeščeni na glasovalne sezname za vsako območje posebej.
3. Faza: glasovanje
V tretji fazi bodo občani z glasovanjem izbirali med predlaganimi predlogi. Glasovanje bo potekalo po postopku podobnem volitvam a poenostavljenem za zmanšanje stroškov. Občani bodo vnaprej obveščeni na dom o datumu in lokaciji glasovanja in seznanjeni z predlogi, ki bodo predmet glasovanja. Predlogi z največ prejetimi glasovi se bodo umestili v predlog proračuna za 2020.
4. Faza: izvedba
Pri umestitvi v proračun za leto 2020 se upošteva prioritetno listo, ki je nastala z glasovanjem in se projekte v proračun umesti od tistih, ki so prejeli največ glasov navzdol, do porabe sredstev, ki so za posamezno območje na voljo. Ključno je, da se pri umestitvi v proračun striktno upošteva rezultat glasovanja in se ne dodaja ali izvzema posamezne projekte.