Obvestilo in prošnja upravnikom večstanovanjskih stavb na območju občine Postojna
Vlada RS je sprejela Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb (Uradni list RS, št. 37/20), objavljen tukaj . Odlok velja z današnjim dnem.
GLAVNE POSEBNOSTI:
(1) Upravniki večstanovanjskih stavb morajo poskrbeti, da se najmanj dvakrat dnevno organizira razkuževanje opreme v skupnih prostorih v in ob večstanovanjskih stavbah. Razkuževanje iz prejšnjega stavka opravi upravnik sam ali zagotovi, da razkuževanje opravi tretja oseba, ki jo izbere upravnik, ali pa razkuževanje opravi eden od etažnih lastnikov, če upravnik nima na razpolago dovolj zaposlenih ali ne more zagotoviti, da delo opravi tretja oseba. Pogostost razkuževanja je v posamezni večstanovanjski stavbi odvisna od števila posameznikov, ki živijo v večstanovanjski stavbi.
(2) Oprema v skupnih prostorih iz prejšnjega odstavka je zlasti:
? kljuke na vhodu v večstanovanjsko stavbo,
? ograje v večstanovanjski stavbi,
? stikala za upravljanje in kabine dvigala,
? stikala v skupnih prostorih večstanovanjske stavbe,
? oprijemala in druga oprema, kjer je mogoče ob redni uporabi pričakovati več stikov rok s površinami.
(3) Upravnik večstanovanjske stavbe na vidnem mestu, pred vstopom v dvigalo večstanovanjske stavbe, namesti opozorilo: »Uporaba dvigala predstavlja tveganje za prenos okužbe COVID-19, zato kabino dvigala uporabljajte posamično. Po uporabi stikal za upravljanje dvigala se ne dotikajte oči, nosu ali ust ter si umijte roke.«.
(4) V večstanovanjskih stavbah, ki v skladu s posebnimi predpisi nimajo upravnika, morajo obveznosti iz tega odloka zagotoviti lastniki v večstanovanjskih stavbah.
OBVESTILO POVELJNIKA CZ OBČINE POSTOJNA:
Spoštovani upravniki večstanovanjskih stavb!
Zaradi širjenja korona virusa v Republiki Slovenije se obračamo na vas s tem obvestilom in prošnjo, da v kolikor tega že niste storili, v posameznih večstanovanjskih stavbah, v katerih ste upravniki stanovalce seznanite s splošnimi priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (v nadaljevanju: NIJZ) za preprečevanje okužbe, ki so objavljena na spletni strani NIJZ (https://www.nijz.si/sl/preprecevanje-okuzbe-z-virusom-sars-cov-2019).
Prosimo vas, da stanovalce preko nadzornega odbora ali neposredno preko elektronske pošte, seznanite s spodaj navedenimi priporočili:
PRIPOROČILA ZA PREVENTIVNO RAVNANJE STANOVALCEV V VEČSTANOVANJSKIH STAVBAH V ČASU EPIDEMIJE
Ko vstopimo v stavbo
Ob prihodu v stavbo ne pozabite, da še niste doma in da si prostor delite tudi z drugimi stanovalci. Zato prosimo dosledno izvajajte preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja koronavirusa:
- Ne dotikajte se stopniščne ograje, kljuk, stikal na hodnikih in gumbov na zvoncih in dvigalih. Pri pritiskanju na stikala in gumbe uporabite papirnat robec, kemični svinčnik, ključe ali kaj podobnega, kar lahko zavržete ali pa razkužite. Vrata odpirajte s komolcem ali pa uporabite papirnat robec.
- Redno (vsaj enkrat dnevno) razkužujte kljuke, stikala zvoncev in svetil, stopniščno ograjo, gumbe dvigal oziroma vse površine, ki se jih sicer dotikate. Dogovorite se za skupen nakup razkužila in krp ter košev za smeti (kamor zavržete papirnate robce, s katerimi ste si pomagali pri odpiranju vrat in pritiskanju na zvonec), ki ga sproti praznite v zabojnik za mešane odpadke.
- Čez dan večkrat dobro prezračite skupne prostore, zlasti hodnik.
- Ne zadržujte se v skupnih prostorih, na hodnikih in pred stavbo. Pri stiku s sosedi vzdržujte varnostno razdaljo najmanj 1,5 metra.
- Uporabi dvigala se izogibajte, če je le mogoče. Prepustite ga starejšim in raje uporabite stopnice. Dvigalo naj uporablja največ ena oseba.
- Po prihodu domov si obvezno temeljito umijte roke z obilico mila in toplo vodo.
- Redno prezračujte stanovanje.
- Ne hodite na družabne obiske in jih tudi ne sprejemajte, stavba naj bo ta čas le prostor za stanovalce. Ostanite doma!
- Ne pozabite tudi na upoštevanje preventivnih napotkov glede higiene kašlja: kihajte, kašljajte samo v robec ali rokav oblačila.
Na podlagi 39. člena Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Uradni list RS, št. 51/06 – uradno prečiščeno besedilo, 97/10 in 21/18 – ZNOrg) so lastniki upravljalci oziroma uporabniki stanovanjskih ter drugih stavb odgovorni za izvajanje predpisanih zaščitnih ukrepov in za zagotovitev potrebnih sredstev za zaščito, reševanje in pomoč.
V kolikor bi se v večstanovanjski stavbi pojavila okužba s SARS – CoV-2, skladno z objavljenimi pojasnili NIJZ, stike okuženega kontaktira epidemiolog z natančnejšimi navodili. Za ta primer je NIJZ izdal navodila za čiščenje prostorov (https://www.nijz.si/sl/navodila-za-ciscenje-in-razkuzevanje-prostorov-izven-zdravstvenih-ustanov-v-katerih-se-je-zadrzeval).
Ob doslednem upoštevanju navodil in priporočil ter vseh sprejetih ukrepov, bomo lahko skupaj v največji možni meri zajezili in obvladali epidemijo ter preprečili nadaljnje širjenje bolezni.
Lepo vas pozdravljam.
Cveto Kravanja Igor Marentič
Poveljnik Civilne zaščite Občine Postojna župan