Včerajšnji večer smo v središču Postojne preživeli praznično. Na Titovem trgu se je odvila osrednja občinska prireditev ob dnevu državnosti na kateri so bila podeljena tudi priznanja občine Postojna za leto 2021. Letošnji dobitniki so bili Mladinski center Postojna in Srednja gozdarska in lesarska šola, ki sta prejela županovo priznanje za nesebično pomoč v času trajanja epidemije, priznanje Miroslava Vilharja pa so prejela dekleta vokalne skupine Elum.
Župan Igor Marentič je v nagovoru sprva čestital nagrajencem, nato pa se osredotočil na praznovanje dneva državnosti. Spomnil je na dogodke izpred tridesetih let, na to, kako ponosni smo bili v trenutkih osamosvojitve na svojo državo in opomnil, da v teh časih prav tako potrebujemo podoben pogum inpokončno držo, kot smu jo pokazali pred tremi desetletji.
Za kulturno noto prireditve so poskrbeli pevci Mešanega pevskega zbora Postojna, brata Vital in Jan Jurca, plesalki Baletnega društva Postojna in zasedba Ninnay and The Godfathers.
Obrazložitve dobitniov priznanj:
Županovo priznanje 2021 - Mladinski center Postojna
Od prve razglasitve epidemije je Mladinski center Postojna za Štab civilne zaščite Občine Postojna koordiniral in zagotavljal prostovoljce ter jih usmerjal na prostovoljska dela. Prostovoljci so pomagali obveščati javnost z raznašanjem letakov in plakatov, nakupovati in razvažati živila ter zdravila, učencem uporabljati računalnik pri šolanju na daljavo, starejšim dvigovati pokojnine in plačevati položnice, dostavljali so hrano v rdeči coni v Podjetniški inkubator Perspektiva v Velikem otoku in v Kulturni dom Slavina . Do danes se je k prostovoljskem delu prijavilo 110 prostovoljcev, od tega so jih na dela napotili 51. Le-ti so v okviru 188 posameznih prostovoljskih akcij opravili 506 prostovoljskih delovnih ur.
V Mladinskem centru Postojna so v zadnjih mesecih intenzivno sodelovali pri zagotavljanju računalniške opreme za šolanje na daljavo za osnovne šole v občinah Pivka in Postojna. V sodelovanju z Občino Postojna, Medobčinskim društvom prijateljev mladine PO - PI, Štabom civilne zaščite Občine Postojna in prostovoljci, so podarjene računalnike pripravili za uporabo. Do danes so tako pripravili in razdelili že 111 računalnikov ter 37 kamer.
Županovo priznanje 2021 - Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
V času najgloblje koronakrize, ko se je pokazala vsa razsežnost epidemije so dijakinje, dijaki ter dva učitelja zdravstvene nege brez pomisleka priskočili na pomoč v domova upokojencev v Postojni. V štirih tednih dela so s svojo nesebično pomočjo pripomogli k boljšim pogojem in splošnemu vzdušju. S seboj so prinesli mladostno radost in zagon.
Pomoč domovom starejših je bila povsem samoumevna, saj gre za osnovno nalogo medicinske sestre – pomagati drugim, pomoči potrebnim. Dijakinje in dijaki so s pomočjo pridobili edinstvene izkušnje in kot sami pravijo, so ponosni tudi na to, da so s svojimi močmi pripomogli narediti nekaj dobrega za lokalno skupnost in za kraj, kjer živijo.
In ko so se v domu razredčile še vrste čistilk, so iz Srednje gozdarske in lesarska šole Postojna odšle na pomoč v domove upokojencev tudi čistilke. Tiho a enako predano so pomagale zagotavljati varno in čisto okolje ter prinašale v sobe človeško toplino in besede srca. Ob popolni podpori šole so napisali zgodbo, ki jih je združila za vedno.
Priznanje Miroslav Vilhar - Vokalna skupina Elum
Vokalno skupino Elum je pred 16. leti ustanovila zborovodkinja Karolina Simčič, zdaj poročena Repar. Dekleta, takrat še osnovnošolke, so ljubezen do petja prepletale tudi s prijateljskimi vezmi. Sestav se je sicer spreminjal, a nekaj pevk vztraja od samega začetka. Za seboj imajo 16 let aktivnega in predvsem kreativnega ustvarjanja. V njihovi organizaciji ali z njihovim sodelovanjem se je na Postojnskem odvilo veliko kulturnih, prazničnih in dobrodelnih prireditev ter številni koncerti.
Prepoznavnost pa si je skupina zgradila s svojo drugačnostjo in svežino, ki jo na področju zborovskega petja prinaša v našo občino. Posebej izstopa njihova predanost negovanju kulturne dediščine skozi oživljanje in poustvarjanje ljudske glasbe. V svojem udejstvovanju že od samih začetkov opominjajo na potrebo po negovanju in ohranjanju dragocene kulturne dediščine in ljudskega izročila. V ta namen je skupina pripravila dva večja projekta in tako ljudsko pesem v svojih avtorskih etno aranžmajih ponesle v svet. “V etno glasbi smo našle nekaj, kar nas v glasbenem prostoru dela
nekoliko drugačne, kajti ni veliko mladih skupin, ki bi prirejale ljudsko glasbo. Prav v teh priredbah pa lahko tudi same izražamo največ ustvarjalnosti in hkrati pokažemo, da je vračanje h koreninam in preprostosti lahko prav tako izvirno in zabavno,” so zapisale ob izdaji svoje zgoščenke z naslovom PrijETNO glasbeno potepanje, ki je izšla s pomočjo pokroviteljstva Občine Postojna. Na njej so zbrane avtorske priredbe slovenskih ljudskih pesmi v izvirnih etno priredbah. V lanskem letu pa je nastal še avtorski projekt otroških ljudskih pesmic in izštevank, ki so jih pevke uglasbile in premierno predstavile prek spleta.
Z reprezentacijo svojih glasbenih stvaritev je vokalna skupina občino Postojna zastopala po številnih krajih po Sloveniji, na avstrijskem Koroškem, v zamejstvu v Italiji in v nemškem Durachu, si ustvarila prepoznavnost ter spletla vezi s kolegi izven svoje občine. Na gostovanjih tako širijo dober glas o kvalitetnem zborovskem petju na Postojnskem in našo občino predstavljalo kot poslušno za kulturno dediščino in podporno mladim ustvarjalnim skupinam. V zahtevnejši del svojega repertoarja vselej vključujejo tudi slovenske umetne in ljudske pesmi v priredbah uveljavljenih slovenskih skladateljev, s katerimi izkazujejo podporo njihovemu delu. Z vključevanjem mladih slovenskih glasbenih ustvarjalcev v svoj program pa podpirajo tudi druge talente, njihovo kreativnost in uveljavljanje v glasbenem prostoru.
Želja po pevskem napredovanju jih je vodila tudi na tekmovalne odre. Leta 2011 se je skupina prvič preizkusile na regijskem tekmovanju odraslih pevskih zasedb in prejela srebro, na vsakem nadaljnjem regijskem tekmovanju pa osvojila zlato priznanje, tako da imajo v svoji zbirki štiri zlata in več posebnih priznanj za izvedbe posameznih pesmi. Leta 2015 je Karolina Repar prejela priznanje za obetavno zborovodkinjo.
Vokalna skupina Elum je trikrat sodelovale tudi na regijskem tematskem tekmovanju Sozvočenja in prejela drugo, lani pa prvo nagrado. Na državnem tekmovanju Naša pesem v Mariboru leta 2016, pa so pevke prejele bronasto priznanje.
Foto: Foto atelje Postojna