Nahajate se:
Ukrajinske sirote v Slavini čaka topel in prijeten dom
Ukrajinske sirote v Slavini čaka topel in prijeten dom
26. 4. 2022
DORIS K. H.
980
Vojna v Ukrajini se je globoko zarezala tudi v naš vsakdan. Gre za ljudi, tudi bližnje sorodnike naših občanov, ki preživljajo izjemno težke dneve in trenutke, ki jih v življenju ne privoščimo nikomur. Občina Postojna, skupaj z ostalimi lokalnimi društvi in organizacijami, pri vsem tem ni ostala ravnodušna in spodbudila že nekaj humanitarnih akcij zbiranja materialnih potrebščin in ostalih dobrin, ki jih država v vojni potrebuje. Na pobudo ukrajinskega veleposlaništva in Vlade Republike Slovenije pa je naša lokalna skupnost brez kakršnegakoli pomisleka v krajevnem domu Slavina ponudila novo domovanje ukrajinskim sirotam.
Ob skorajšnjem prihodu otrok v njihov nov, prijetno opremljen in pripravljen dom, z vsemi potrebnimi potrebščinami, je Občina Postojna danes priredila novinarski dogodek. Aktualne razmere, informacije in poudarke glede prihoda sirot in zagotovljenih možnosti so izpostavili župan Občine Postojna Igor Marentič, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj, direktorica Urada za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj, predsednik krajevne skupnosti Slavina Tadej Smrdel, poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk in poveljnik Civilne zaščite Občine Postojna Cveto Kravanja.
Dvajset otrok, ki je s sklepom vlade pridobilo status začasne zaščite, in 18 spremljevalcev bo v Slovenijo prispelo predvidoma 3. maja. Nekaj spremljevalnega osebja je tudi že v Sloveniji in že sodeluje pri pripravi prostorov v Slavini. Prostori kulturnega doma so že lepo opremljeni, po zaslugi številnih donatorjev in sredstev, ki sta jih za sirotišnico zbirali medijska hiša POP TV in Zveza prijateljev mladine Moste-Polje.
Kot je izpostavil župan Občine Postojna Igor Marentič, je Občina Postojna že večkrat izkazala nesebično pomoč, tako begunskim otrokom pred nekaj leti, kot tudi v nedavnem obdobju epidemije, ko je bila prav v prostorih tega kulturnega doma vzpostavljena rdeča cona, dodatni oddelek doma upokojencev… »Tudi odločitev, da naša lokalna skupnost ponudi dom ukrajinskim sirotam smo sprejeli 'odprtih rok'. Pri tem gre vsekakor poudariti, da gre za sodelovanje in trud številnih posameznikov, skupin in organizacij, ki jim je mar za dobrosrčno delo in brezmejno pomoč. Hvaležni smo vsem, ki tako složno in zagnano sodelujemo v tem solidarnem projektu. Predvsem krajani Slavine si tukaj zaslužijo zahvalo in pohvalo za dobrosrčnost, sprejetje in ponujeno pomoč. Krajani so nam lahko vzor! Izjemno delo opravlja pri vsem tem tudi SGLŠ Postojna, ki bo koordinirala in skrbela za projekt.« je zaokrožil svoje misli postojnski župan.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je poudaril, da je bila celotna organizacija sicer zelo kompleksna in zapletena, vendar pa je zdaj vse pripravljeno in urejeno, da otroci v naslednjem tednu, takoj po praznikih, prispejo v Postojno. Minister je pojasnil, da v Sloveniji sistema sirotišnic kot takih nimamo in ne poznamo, zato je bila priprava na prihod sirot v Slovenijo še nekoliko bolj zahtevna. Zagotovil je, da bodo imeli otroci zagotovljeno najboljšo zdravstveno in ostalo oskrbo, ki jo bodo potrebovali. »Ponovno se je izkazalo veliko srce, sploh Primorcev, Postojnčanov.« Tudi on je pohvalil dobrosrčne krajane »vasi Slav'na, ki je, če se malo poigram z besedami, zares slavna« in dodal, »da lahko po takem zgledu vedno znova gradimo upanje za prihodnost«.
Kot je bilo že večkrat poudarjeno, je projekt premestitve ukrajinskih sirot edini tovrstni primer relokacije sirotišnice iz Ukrajine na evropski ravni. Direktorica vladnega urada za migrante Katarina Štrukelj je povedala, da pri premestitvi otrok iz Ukrajine sodeluje več ministrstev, pomagajo pa jim tudi pripadniki civilne zaščite. »K nam bo pripotovalo dvajset otrok, starih od 1 do 7 let. Z njimi bo 18 spremljevalcev, med njimi so zdravnice, medicinske sestre in varuške. Gre za osebe, ki so že delale s temi otroki in so otroci na njih navajeni. Nekaj malčkov je ostalo v Ukrajini, saj bi jim bila, zaradi zdravstvenih težav, že sama pot do Slovenije prenaporna« je poudarila Štrukljeva.
Predsednik krajevne skupnosti Slavina Tadej Smrdel je pojasnil, da je bil objekt, ki bo odslej novo domovanje ukrajinskim sirotam, zgrajen leta 1891 ter bil predan v uporabo krajanom, ki so za objekt skrbeli, ga s svojimi prizadevanji obnavljali ter uporabljali za raznolike namene. Po besedah predsednika je »neprecenljivo predati ta objekt za tako dober namen«, ob tem pa »vsem, ki ga bodo uporabljali, izrekam dobrodošlico«.
Kot so zagotovili vsi današnji gostje, pa tudi pogled na skrbno ter srčno urejene prostore to potrjuje, gre za izjemno predanost in skupen trud lokalnih deležnikov, cilj katerega bodo nedvomno veseli otroški nasmehi, njihovo prijetno in mirno bivanje.
Občina Postojna se ob tej priložnosti zahvaljuje vsem, ki sodelujete pri tem srčnem projektu, hvala pa tudi vsem, ki dnevno izkazujete pobude in podporo ter boste v prihodnje nudili pomoč, da bo otrokom pri nas toplo in prijetno. Skupaj znova dokazujemo, da nam je mar za prav vsak nasmeh.
Foto atelje Postojna