'Novo življenje odrabljenih stvari' - projekt ozaveščanja o pomenu trajne rabe izdelkov
V sklopu dogodka smo učencem 4-ih, 6-ega in 8-ih razredov predstavili problematiko hitre mode ter predstavili izdelavo oblačil iz lanu – od semena do izdelka – kot so ga poznali naši predniki.
Vsak popoldan je na vhodu v prve triade potekala tudi izmenjevalnica oblačil, obutve in dodatkov, ki je navdušila predvsem mlajše učence, ki so nas pridno obiskovali in si izmenjali veliko blačil. Obiskali so nas tudi nekateri predšolski otroci s starši in pa učenci OŠ Antona Globočnika.
Vsi so bili nad idejo navdušeni in z veseljem pričakujejo tudi nadaljnje dogodke iz projekta.
Vsakdo je med rabljenimi oblačili lahko izbral nekaj zase, pa tudi ponudba je bila pestra, saj so prinesli res veliko lepih oblačil, ki so jih prerastli.
Izmenjevalnica je bila opremljena tudi z zanimivimi in zaskrbljujočimi podatki o učinkih hitre mode, posledicah za planet, o izkoriščanju surovin in delovne sile na račun bogatenja peščice ljudi.
Zaključili smo z delavnico IZDELAVA POVOSKANIH KRPIC, kjer smo krpice iz bombaža premazali s čebeljim voskom in drevesno smolo ter jih tako spremenili v vodotesne trajne krpice v katere lahko zavijemo hrano ali pokrijemo posode s hrano. So enostavne za uporabo, vzdrževanje in lahko jih tudi popravimo, ter tako podaljšamo njihovo uporabo.
Zahvaljujemo se vsem obiskovalcem, zaposlenim na OŠ Miroslava Vilharja za pomoč pri izvedbi in vas vabimo na naše naslednje dogodke.
S projektnimi dogodki bomo nadaljevali jeseni, vse Informacije o le teh, bodo pravočasno objavljene ne tej strani in v medijih.
Lepo in planetu prijazno poletje vam želimo.
Vir: awareanimals.com
SVETOVNI DAN RINFUZE
Danes, 16. junija, obeležujemo prvi svetovni dan rinfuze. Namen še enega okoljskega dne je spodbujanje uporabe trajne embalaže z možnostjo ponovnega polnjenja, ki poteka pod geslom VRNIMO PONOVNO UPORABO V NAŠ VSAKDAN.
Za DAN RINFUZE so zaslužni aktivisti Britanske organizacije City to Sea, ki so zasnovali tudi mobilno aplikacijo s katero si lahko pomagamo pri življenju z manj odpadki. Aplikacija vam bo olajšala nakupe in vedenjske odločitve saj so na seznamu trgovine, ki omogočajo nakup brez embalaže, javni pitniki in gostinski lokali, kjer je mogoč nakup hrane in pijače z lastno embalažo.
Podatke za Slovenijo Ekologi brez meja delijo z nami na strani MANJ JE VEČ.
Ne pozabimo, da vsak od nas lahko prispeva k boljšemu jutri, zato:
- ZMANJŠAJ UPORABO
- PONOVNO UPORABI
- NATOČI
- PONOVI!

V ponedeljek smo z delavnico IZDELAVA POVOSKANIH KRPIC zaključili prvi dogodek iz projekta NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI. Učencem, ki so se na delavnico prijavili smo razložili postopek izdelave povoskanih krpic, ki smo jih nato skupaj izdelali.

Prvi dogodek iz projekta NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI (projekt je bil izglasovan v okviru participativnega proračuna) se bo dogajal naslednji teden na Osnovni šoli Miroslava Vilharja v Postojni.
Namenjen bo osnovnošolkam in osnovnošolcem, ki bodo ob koncu šolskega leta imeli priložnost prevetriti svojo garderobo, pa tudi zamenjati dodatke in šolske potrebščine.
V sklopu projekta smo za mlajše pripravili izobraževalno delavnico Tekstil nekoč in danes – izdelava obleke iz lanu, kjer bomo prikazali postopke, ki so jih včasih uporabljali za izdelavo lanenega blaga.
Za starejše bo izvedeno predavanje o problematiki hitre mode in trajnostnem oblikovanju izdelkov, ki omogočajo popravila, ponovno uporabo ali reciklažo.
Vabljeni, da čez vikend pospravite omare svojih osnovnošolcev, iz njih vzamete stvari, ki jih ne nosijo več, so pa primerno vzdrževana, jih lepo zložite v vrečo in prinesete na izmenjevalnico oblačil, ki bo potekala od ponedeljka do petka (6. junij – 10. junij 2022) od 11.50 do 16.30 pred vhodom v 1. triade OŠ Miroslava Vilharja.
S tem boste brez stroškov zamenjali garderobo svojega osnovnošolca, pripomogli k manjšemu številu zavrženih oblačil, k čistejšemu okolju, pa še zabavali se boste.
Na izmenjavi velja pravilo, da toliko oblačil, kot jih prinesemo smemo tudi odnesti.
- Vstop na izmenjevalnico je prost, tudi za učence in starše drugih šol
- V primeru slabega vremena bo izmenjevalnica potekala na vhodu na hodniku
- Delavnice so namenjene učencem OŠ Miroslava Vilharja

Že nekaj let društvi Lokalc in Prostor, v Postojni organizirata izmenjevalnice oblačil. Z izmenjavo damo našim rabljenim oblačilom priložnost, da se vrnejo nazaj v uporabo. V letu 2022 in 2023 bosta društvi izvajali projekt Novo življenje rabljenih stvari, ki ste ga občani izglasovali na participativnem proračunu občine Postojna. V okviru projekta bojo izvajalci z različnimi vsebinami, z namenom ozaveščanja o pomembnosti trajne rabe izdelkov, nagovarjali različne ciljne skupine.
Z zmanjševanjem prekomerne potrošnje namreč ne vplivamo zgolj na okolje v katerem živimo (prepolni smetnjaki), temveč vplivamo tudi na okolje v katerem se izdelki, ki jih mi uporabljamo, izdelujejo (države tretjega sveta) in na ljudi, ki te izdelke izdelujejo.
Vsebine bojo večinoma vezane na tekstil, saj je modna industrija 2. na lestvici največjih onesnaževalcev narave, takoj za naftno. V Sloveniji zavržemo povprečno od 15 do 20 kilogramov oblačil na prebivalca letno. Posledice naših nakupovalnih navad so že sedaj velike, a morda včasih skrite našim očem.
Projektne vsebine so sestavljene iz izobraževanj, s katerimi želimo nagovoriti k razmisleku o naših navadah, iz izmenjevalnic oblačil, s katerimi želimo ponuditi alternative nakupovanju in iz praktičnih delavnic izdelave trajnostnih izdelkov za lastno rabo.
Dolgoročni cilji so preoblikovanje nakupovalnih navad lokalnih prebivalcev s tem pa podaljševanje življenske dobe predmetom in zmanjševanje odpadkov ter soustvarjanje čistejšega okolja.
Projekt se bo izvajal na različnih lokacijah, glede na dogovor s ciljnimi skupinami (predšolski otroci, šolarji, mladi, socialno šibki, modno usmerjeni, upokojenci, moški, ženske…)