Občinski svetniki se niso odločili za podprtje predloga o referendumu za ukinitev vojaškega vadišča Poček
Pred nekaj dnevi, na oktobrski redni seji občinskega sveta Občine Postojna, je bila ena izmed bolj izpostavljenih tem pobuda o svetovalnem referendumu o ukinitvi vojaškega poligona na Počku, ki bi potekal skupaj z lokalnimi volitvami.
S strani Občine Postojna bi radi podali objektivno pojasnilo, ki navaja dejstva, zaradi katerih tokratna pobuda za ponovni referendum ni dobila priložnosti za obravnavo v okviru redne občinske seje.
Občina Postojna je prejeti obrazloženi predlog skupine svetnikov za razširitev dnevnega reda, skupaj s prejetim gradivom za obravnavo dodatne točke dnevnega reda, posredovala občinskim svetnikom, ki imajo pristojnost odločati o dodatnih obravnavanih vsebinah. Slednji so skladno z določili Poslovnika Občinskega sveta Občine Postojna o tem predlogu na seji tudi razpravljali, vendar se odločili, da se ta točka ne umesti na dnevni red seje. 17 občinskih svetnikov je namreč glasovalo proti predlogu, 3 pa so bili za.
Občina Postojna je v želji po korektnem, tudi zakonsko ustreznem ravnanju, v povezavi s predlagano izvedbo referenduma pridobila mnenje Ministrstva za javno upravo Republike Slovenije. Le-to navaja, da vadišče Poček ni v pristojnosti občine temveč države, posvetovalnega referenduma občinski svet ne sme razpisati, kvečjemu gre za odločitev, ki se jo lahko sprejme na državni ravni. Mnenje je bilo na seji predloženo postojnskim občinskim svetnikom, ki so odločali o umestitvi te točke na dnevni red in ki bi, če bi do tega prišlo, vsebinsko odločali tudi o predlaganem sklepu.
Svetniki so se v okviru razprave strinjali, da je tovrsten postopek, ki je bil na sejo predložen precej na hitro, nesmiseln, glede na to, da so stališča občanov in tudi Občine Postojna glede omejitve aktivnosti na vojaškem vadišču Poček jasna, številne aktivnosti v zvezi s to problematiko pa že potekajo.
Predlagatelji pobude, predstavniki Levice in Lista za mlade, so tovrstni predlog ponovno izpostavili z namenom, da bi opozorili na problematiko omenjenega vojaškega vadišča v lokalnem okolju, saj vojaške aktivnosti povzročajo hrup in onesnaženje ter druge škodljive emisije, kar zmanjšuje kakovost občank in občanov občine Postojna.
Tudi stališče Občine Postojna, ki je že večkrat javno in jasno izkazala zaskrbljenost in tudi protest nad izvajanimi aktivnostmi ter pozvala pristojno ministrstvo k pojasnilom in umiritvi aktivnosti, je jasno in usmerjeno v prizadevanja, da bi se vojaške aktivnosti v okolju izvajale nadzorovano, v zmanjšanem obsegu in predvsem nemoteče za občane. Občina se je v vseh pogajanjih, ki zadevajo vojaško vadišče Poček, zavzela za občane v smislu, da vse aktivnosti, ki se tam dogajajo, ne škodujejo varnosti, zdravju in pa tudi kakovosti našega vsakdana. Nedolgo nazaj se je na javni apel odzval tudi minister za obrambo Marjan Šarec, ki je obiskal Postojno, potrdil sicer, da ima OSVAD Postojna za državo strateški pomen, vendarle pa si bodo prizadevali za zmanjševanje negativnih vplivov in prilagojeno delovanje, ki bo za lokalno skupnost kar najmanj moteče. Občina Postojna in Ministrstvo za obrambo sta ob tem oblikovali tudi novo pogajalsko skupino za reševanje odprtih vprašanj.
Referendum, na katerem sta se skoraj dve tretjine občanov Postojne izrekli proti vojaškemu vadišču na Počku, je v Postojni potekal že leta 2000. Naše skupno stališče je torej vsekakor usmerjeno v podobna prizadevanja, ki bi se tudi z novim referendumom le še potrdila. Pri tem je pomembno najprej pozornost usmeriti v konstruktiven dialog, v resne in trajne rešitve, pri vsem tem pa upoštevati lokalne prebivalce, ki so pomemben del prostora, v katerega se z vojaškimi aktivnostmi posega. Za našteto si bo Občina Postojna vsekakor prizadevala tudi v prihodnje.