Praznik kulture smo v Postojni obeležili z osrednjo kulturno prireditvijo
Slovenski kulturni praznik smo v Postojni obeležili z osrednjo kulturno prireditvijo, ki jo je zaznamovala umetnost, izbrani nastopajoči, slavnostna govornica ter nagrajenca. Poklon kulturi pa ste ji s svojo prisotnostjo namenili tudi vsi obiskovalci in ustvarjalci številnih dogodkov, ki v teh dneh opominjajo na bogato kulturno udejstvovanje v naši lokalni skupnosti.
Kot je v svojem uvodnem nagovoru poudaril gostitelj večera, župan Občine Postojna Igor Marentič, »je bila kultura, ki praznuje svoj praznik, bistveno vezivo slovenstva. Je naš obraz, s katerim se predstavljamo svetu. Je vrednota, s katero uresničujemo sami sebe in svoje talente. Kultura je zakladnica duhovnega bogastva, ki so nam ga podarili naši predniki in je neskončno polje možnosti in priložnosti, ki nas vabi, da nanj zasejemo svoj košček lastne ustvarjalnosti za naše zanamce.« Občina Postojna se zaveda, kako pomemben del našega družbenega vsakdana je kultura, zatorej delovanje vseh, ki se udejstvujejo na kulturnem področju, podpira z vsakoletnimi javnimi razpisi, podporo dogodkom in drugimi spodbudami. »Kulturo si prizadevamo poudarjati in ohranjati tudi v okviru aktualnih in načrtovanih občinskih projektov, saj je pridih kulture in kulturna dediščina tista, ki nas bo povezovala tudi v prihodnje. Bodimo tudi v prihodnje pomembni glasniki naše kulture.« je še dodal župan v svojem prazničnem govoru.
Letošnja slavnostna govornica, Saša Pavček, je prireditvi dodala posebno kulturno noto, saj gre za igralko, pesnico, esejistko, dramatičarko in profesorico, ki je za svoja ustvarjalno umetniška udejstvovanja prejela preko trideset vidnih nagrad in nominacij. »Ona je dokaz, kako tesno je ena sama kreativnost povezana z osebnostjo in kako je ustvarjalen človek hkrati tudi družbeno angažirano bitje. V svoji karieri, ki ji nikakor ni konca, je odigrala vlog za kar nekaj igralskih življenj, vedno iskreno in s popolno predanostjo. Dolga kilometrina igralskega poklica jo je izurila do te mere, da se kakor dober dirigent poigrava z občinstvom, ga vodi, pomirja, razburja, požene v galop in spet umiri ter v ravno pravšnjem trenutku poda poanto dialoga ali prizora.« so bile besede, s katerimi nam je bilo v čast povabiti Sašo Pavček na oder Kulturnega doma Postojna. Gostja je polno dvorano nagovorila z izbranimi in čutnimi besedami, poudarila pa predvsem vrednoto povezovalnosti, ki jo kultura nedvomno ima: »Umetnost nam je dajala moč za ohranitev življenj, dajala nam je samozavedanje in vero v svobodo, samostojnost. Sprejmimo ta dar s hvaležnostjo. Danes je dan, ob katerem naj bi se vsak Slovenec in državljan Slovenije, ne glede na nazor ali politično pripadnost, zavedel, da je član ene enotnosti, kjer nas povezuje slovenski jezik.«
Vrhunec kulturne prireditve v Postojni je bila podelitev priznanja Miroslava Vilharja za izjemne dosežke s področja kulture, ki pomembno oblikujejo kulturno življenje prebivalcev občine Postojna ali za stvaritve, za katere so ustvarjalci prejeli mednarodna priznanja oziroma so s svojim delom pomembno prispevali k predstavitvi občine Postojna doma in v svetu. Letošnja prejemnika nagrade sta bila Nataša in Anton Črnugelj, akademska glasbenika in profesorja kitare. Zakonca Črnugelj, ki sta ponesla ime Občine Postojna tudi na prizorišča državnih in mednarodnih tekmovanj za kitaro, kjer sta prejela skupno prek 60 najvišjih nagrad in priznanj, sta pred 11 leti osnovala mednarodni festival kitare v Sloveniji z imenom »Teden kitare v Postojni«. Tradicionalen glasbeni festival se je že na samem začetku uvrstil med kakovostnejše in obetavnejše festivale kitare v tem delu Evrope. Julija lani smo tako v Postojni gostili jubilejni, 10. mednarodni festival Teden kitare v Postojni, ki je zajemal 7 koncertov, 60 udeležencev in 18 profesorjev. Poleg sklopa koncertov festival prinaša tudi predavanja in mojstrske tečaje za mlade kitariste pri preverjenih mentorjih. Jedro predstavljajo uveljavljeni univerzitetni profesorji iz Slovenije in sosednjih dežel, vsako leto pa festival dopolnjujejo z atraktivnimi, mednarodno priznanimi predavatelji in koncertanti, predvsem mlajše generacije. Prav izpostavljanje mladih kitaristov je značilnost in odlika Tedna kitare v Postojni, ki so mu pohvalne besede namenili tudi drugi po svetu. Poletna šola, večerni koncerti, predavanja, razstave in še marsikaj, kar se zvrsti na tem mednarodnem glasbenem festivalu, uvršča Postojno med najbolj prepoznavna evropska festivalska središča v povezavi s klasično kitaro. Nataša in Anton Črnugelj organizirata v sklopu festivalskih večerov tudi »Večer slovenske glasbe«, s čimer opozarjata širšo javnost na skladateljsko tradicijo našega mesta in hkrati vzpodbujata mlade slovenske ustvarjalce h kontinuiteti rojevanja vedno novih izvirnih umetniških del.
V skrbno zastavljenem kulturnem programu, ki je navdušil zbrane obiskovalce, so nastopili Vokalna skupina Alikvot, recitatorka Nika Kurbašič, Sozvočja Slovenije Trio in lik Franceta Prešerna. Nedvomno je bila letošnja prireditev še ena izmed priložnosti, s katero si Občina Postojna prizadeva izkazati spoštovanje in zahvalo vsem, ki se udejstvujejo na tem področju, predvsem pa povezovati, saj »kultura smo ljudje«.
Foto atelje Postojna
Recitatorka Nika Kurbašič, dijakinja Šolskega centra Postojna, je lanska nagrajenka literarnega oziroma pesniškega natečaja Miroslava Vilharja, ki ga je osvojila s pesmijo "Prosim ne sprašuj me." Od takrat je napisala že kar nekaj pesmi med drugimi tudi "Kava za dva" in "Greš na zabavo", ki ju je predstavila v svojem nastopu.
Vokalne skupine ALIKVOT je nastala marca 2021 v sklopu društva Bakla. Zasedba prihaja iz Postojne, vodi pa jo Vital Jurca. Fante združuje prijateljstvo ter ljubezen do petja in druženja. Najraje prepevajo slovenske pesmi, ljudske in umetne, na njihovem repertoarju pa se znajde tudi kakšna pesem tujega avtorja. Vokalna skupina Alikvot želi s svojim delovanjem obuditi ljubezen do petja med mladimi ter ohraniti bogato slovensko tradicijo vokalne glasbe. Vital Jurca je kot odličen glasbenik vse bolj prepoznan v domačem in širšem prostoru. Ustvarja avtorsko glasbo, kot kitarist in vokalist sodeluje v različnimi glasbeniki in zasedbami, s skupino Alikvot pa se preizkuša tudi v vlogi umetniškega vodje.
Sozvočja Slovenije Trio sestavljajo vrhunski glasbeniki, Gregor Volk, Janez Dovč in Goran Krmac, ki jih poznamo kot soliste in člane mnogih slovenskih zasedb. Glasbeniki z virtuoznostjo in hudomušnostjo predstavljajo slovensko ljudsko glasbo v sodobnih in živih priredbah. V najnovejših skladbah lahko slišimo tudi uglasbljeno poezijo slovenskih pesnic in pesnikov. Glasbeniki so razvili poseben občutek za kontrapunkt med danostjo različnih glasbenih tradicij in svobodo osebnega izraza. Na koncu novega veka ne gre več samo za renesančnost, temveč za resonančnost prostora, ne le za zvočnost, ampak za sozvočnost, ne samo za oglaševanje, temveč uglaševanje. Kot ambasadorji slovenske kulturne in naravne raznolikosti s svojim zanimivim nastopom večkrat nastopajo na različnih festivalih in prireditvah v tujini.