Kopičenje odpadkov in izrabljenih vozil v centru Postojne
V začetku decembra je več občinskih in državnih institucij prejelo prijavo Civilne pobude v zvezi s problematiko kopičenja nevarnih odpadkov, izrabljenih motornih vozil, požarne ogroženosti ter skrbi za živali. Gre za lokacijo nekdanje mesne industrije ob Ljubljanski cesti oziroma na cesti Luke Čeča, v prijavi, ki je sicer anonimna, pa je državi očitano, da je sprejema zakone, tisti, ki bi jih morali izvajati, pa jih ne, čeprav jih k temu zavezuje področni zakon o inšpekcijskem nadzoru. V prijavi so določili tudi rok za ureditev tega vprašanja, to je sredi leta 2017. Prijavo prilagamo v celoti. »Namen prijave Civilne pobude je potrebno obravnavati kot ukrep ljudi v skrajni sili, saj je življenje v neposredni okolici te lokacije resnično nevzdržno,« izpostavlja postojnski župan in dodaja, da bo Občina Postojna vsekakor vztrajala na dokončni rešitvi tega vprašanja. »Če pri lastniku gozda najdejo odpadke, mu takoj odredijo sanacijo ali pa celo naložijo kazen. Ne morem pa sprejeti tega, da se proti tako očitnim kršitvam ne da ukrepati,« je pristojne dodatno pozval župan.
Občanke in občani ter tudi Občina Postojna dobro poznamo problematiko posebneža, ki za svojo »dejavnost« uporablja več objektov, eden izmed teh pa je tudi sklop objektov bivše mesne predelovalnice. V zadnjih nekaj letih je bilo na to tematiko sklicanih in izpeljanih več sestankov različnih institucij, ki vsaka po svoji pristojnosti ureja posamezno problematiko. Tako smo se na pobudo župana na medobčinskem inšpektoratu in redarstvu (MIR) sestali nazadnje 5. julija in v širši sestavi obravnavali omenjeno problematiko, saj se zavedamo tako vprašanja ogrožanja zdravja kot nedvoumno tudi drugih obremenitev okolja in ljudi. Na sestanek so bili poleg sklicateljev, torej Občine Postojna in MIR, vabljeni tudi inšpektorat za okolje, zdravstveni inšpektorat, tržni inšpektorat, finančni urad, inšpekcija za cestni promet in policijska postaja Postojna. Sestanka so se udeležili vsi razen tržnega in finančnega inšpektorata, inšpekcije za cestni promet ter finančnega urada.
Na sestanku, ki je bil namenjen izključno iskanju rešitve konkretne problematike, je župan poudaril, da je stanje na omenjeni lokaciji nevzdržno, traja že več let, in da so potrebna pojasnila o tem, kakšne ukrepe se je že uvedlo ter kaj lahko naredimo. Inšpektorica za okolje je predstavila obsežen nabor že izvedenih aktivnosti ter dodala, da nekateri nadzori še potekajo. Enako potrditev smo zdaj dobili tudi od glavne inšpektorice Inšpektorata RS za okolje in prostor.
Na poziv civilne pobude so pojasnili, da je bilo nosilcu očitane »dejavnosti« od leta 2014 izrečenih več ukrepov (prilagamo odgovor inšpektorata v celoti) in tudi denarnih glob, nekateri postopki pa še trajajo. Tudi gradbena inšpekcija istega inšpektorata ugotavlja, da je stanovanjski objekt v Postojni sicer nevzdrževan, ni pa nevarna gradnja, kot je opredeljena v zakonu o graditvi objektov, saj se ne ruši in ne ogroža mimoidočih. S strani gradbenega inšpektorja je bilo ugotovljeno, da je začeta gradnja nad obstoječim prizidkom objekta, zato je bil uveden inšpekcijski postopek zaradi preverjanja legalnosti gradnje. Ta postopek še ni zaključen.
Na poletnem sestanku je z izvedenimi aktivnostmi zbrane seznanil tudi inšpektor MIR, ki je Postojnčana obravnaval tudi večkrat letno, in sicer zaradi nezakonitega odlaganja komunalnih odpadkov. Poudaril je, da je storilec odpadke vsakič po ogledu odstranil, vendar je težava v tem, da se na isti lokaciji pojavijo vedno novi. Posebno vprašanje pa je tudi v tem, da nekateri »odpadki« za storilca niso odvržene in neuporabne stvari, temveč da jih še vedno potrebuje.
Očitno je torej, da se s problematiko Postojnčana ukvarja več institucij, postopki pa so dolgotrajni in očitno neučinkoviti, saj se težava nikakor ne reši. Največkrat gre pri konkretnem primeru za vprašanje pristojnosti, res pa je tudi, da so inšpekcijske službe aktivne ter iščejo zakonsko podprte možnosti, so zapisali v odgovoru inšpektorata.
Na Občini Postojna se pridružujemo pozivu civilne pobude in se zavezujemo, da bomo aktivni povezovalni element v obravnavanju tematike. »To je potrebno rešiti celostno in dolgoročno, saj v nasprotnem nismo naredili nič,« je še poudaril župan in izrazil upanje, da tudi na ta način vplivamo na konkretnega Postojnčana, da nekaj le končno uredi. »Večkrat sem že govoril z njim, vendar napredka kljub obljubam, ni in ni,« je še povedal župan.