Koncert glasbene šole Vilija Marinška
Minuli konec tedna, 9. decembra, je bil v dvorani Kulturnega doma v Orehku zanimiv glasbeni dogodek. Za številne obiskovalce je bila dvorana premajhna, sledili pa so posameznim nastopom učencev Glasbene šole Vilija Marinška.
Na koncertu so se predstavili harmonikarji, kitaristi, klaviaturisti, ansambli ter vokalisti različnih starostnih in jakostnih skupin. Izkušeni in priznani mentorji prenašajo svoje znanje na mladino in po slišanem lahko rečemo, da so se veliko naučili.
V prvem delu so nastopili harmonikaši starosti od 9 do 17 let. Pravo veselje je bilo slišati zimzelene melodije iz slovenske narodno-zabavne zakladnice.
V nadaljevanju so nastopili kitaristi iz skupine, ki jo poučuje Miha Kokalj. Zanimivo je bilo slišati skupen nastop očeta in hčerke, kjer so se združile družinske glasbene moči. Naslednja skupina se je izkazala z znano skladbo »Rdeča mašna«, kjer je ob podpori kahona in bas kitare navdušila obiskovalce.
Nastop skupine sta zaključila Metka in Kliment, ki sta se izkazala z glasbo Katy Perry.
Sledil je nastop dveh mladih ansamblov, ki se šele podajajo na glasbeni oder. Ansambel STREL in FURMANI so z veliko energije in željo po dobrem nastopu prepričali občinstvo, ki jih je nagradilo z močnimi aplavzi.
Sledila je predstavitev učencev kitare mentorja Milana Kokalja (kitarist Ans. Franca Miheliča). Nastopili so učenci , ki so z učenjem kitare pričeli pred štirimi meseci in učenci, ki se tega inštrumenta učijo že drugo leto. Prav vsi so se izkazali s svojo muzikalnostjo in opravičili napore njihovih staršev, ki se resnično trudijo, da njihovi otroci pridobivajo znanje iz sveta glasbe. Še posebej so navdušili s skupno skladbo, kjer so vsi, kot razširjena kitarska zasedba zaigrali ob spremljavi klaviatur, kahona in bas kitare.
Kaže, da je želja po igranju navdušila marsikaterega člana družine, saj so v nekaj točkah nastopili oče in hčerka, brat in sestra. To je zagotovo pohvalno, da celotna družina podpira svoje člane in tako na zabaven in poučen sistem pripomore v izobraževalnemu procesu mladih ljudi.
Sledil je nastop ansamblov AMATERJI, MLADI KNEŽANI in kvintet DECIBELI. Zanimive zasedbe, ki so vse po vrsti pokazale željo po dobri izvedbi in dobro poznavanje slovenske narodno-zabavne glasbe. To še posebej velja za kvintet DECIBELI, ki so prišli iz sosednje Hrvaške. Občinstvo, jim je z močnim aplavzom dalo priznanje, da ima ta glasba tudi onstran meje navdušence, ki radi igrajo domače viže. Prav tako to velja za Glasbeno društvo MELODICUM, ki ima v svojih vrstah člane od 16 do 70 let. Ponovno se je izkazala trditev, da v glasbi ni starostnih omejitev. Če ima človek rad glasbo je to, kot smo na koncertu slišali, najboljše zdravilo in pozitivna energija.
V zadnjem delu koncertne prireditve je zaigral Harmonikarski orkester MELODIKUM in Vilijevi učenci šole harmonike. Tovrstne prireditve skoraj ne minejo brez večnih melodij legend slovenske narodno-zabavne glasbe. Tako je bilo tudi tokrat, ko so zvoki skladbe »V dolini tihi« zaključili predstavitev GŠ Vilija Marinška.
Kulturna skupnost Orehek je za izvedbo koncerta brezplačno odstopila dvorano in s tem pokazala posluh in podporo vsem, ki se trudijo za ohranitev glasbene kulture. Prav tako so mnogi sodelavci z veseljem sodelovali in tako primaknili kamenček v mozaiku celotne prireditve. To je bilo ozvočenje, tonski tehnik, pogostitev, sladke dobrote in še mnoga dela, ki so bila potrebna pri organizaciji koncerta.
Na koncu je potrebno omeniti in pohvaliti vse, ki so bili kakorkoli povezani z izvedbo petkove prireditve. Lepo je bilo videti zadovoljne izvajalce, njihove starše in prijatelje in ne nazadnje vse obiskovalce, ki so zadovoljni zapuščali dvorano. Poleg izvedbe koncerta je pomembna še druga dimenzija. To je proces izobraženja, kjer se na takšen način ustvarja kultura in omika mladih ljudi. In prav ta zagnanost in želja sta odlična popotnica, da na Postojnskem ni bojazni, da se ne bi pelo in igralo. Čestitamo Viliju in sodelavcem!
Anka K.