Zaupljiv odnos z zdravniki je temelj zdravja vaših otrok
Zveza slovenskih društev za boj proti raku, Združenje zdravnikov družinske medicine in številne druge organizacije so stopile skupaj pri ozaveščanju o rakavih obolenjih.
Eno ključnih orodij je poznavanje nevarnosti virusa HPV in informiranost o okužbah.
Cepljenje proti HPV je varen in učinkovit način za zaščito otrok in mladostnikov pred okužbo s HPV, ki lahko vodi do več vrst raka (vključno z rakom materničnega vratu, rakom vulve in vagine pri ženskah, rakom zadnjika in ustnega žrela pri obeh spolih ter raka penisa pri moških in drugimi boleznimi), pa tudi do hospitalizacije, invalidnosti in smrti. Stroka priporoča cepljenja proti HPV v 6. razredu osnovne šole, kjer je cepljenje vmeščeno tudi v program cepljenja.
PV so virusi, ki živijo v koži in sluznicah ljudi. Okužbe z njimi so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Okužba se prenaša s tesnimi stiki s kožo ali sluznico okužene osebe, med različnimi deli telesa jo lahko prenašamo tudi z rokami. Okužba s HPV je ena najpogostejših prenosljivih spolnih bolezni, ki se pojavi pri skoraj 80% spolno aktivnih ljudi. »Moj otrok še ni spolno aktiven, torej ta članek ni zame.« bo v tem trenutku rekel marsikdo. A temu ni tako. HPV bi morali poznati tudi starši otrok vseh starosti, saj se boste z njimi skoraj zagotovo srečali tudi vi oziroma vaši otroci. Razen, če mi kot družba ne spremenimo našega zavedanja in delovanja. Zakaj je tako zelo pomembno vedeti, kaj HPV sploh je in kako poteka okužba? Ker gre za tihega sovražnika, ki lahko dolgo spi in čaka v zasedi, tudi do 20 let, brez da bi oseba sploh slutila, da je okužena. Torej, oseba se lahko okuži pri prvem spolnem odnosu ali celo prej, pri raziskovanju svojega telesa preko rok in sluznice, težave pa se lahko pojavijo šele čez več kot 10 let. Največkrat sicer telo okužbo s HPV največkrat premaga kar samo še preden se simptomi pojavijo, zato oseba lahko sploh ne opazi, da je okužen/a ali da je okužbo prebolel/a. Zato pa se okužbe prenašajo tako hitro.
Dolgotrajna okužba z vsaj enim od rizičnih tipov HPV je vedno vzrok za nastanek raka, bodisi raka materničnega vratu, raka pensia, raka zadnjika ... Pomembno je vedeti, da za okužbo s HPV ni zdravila. Zdravijo se lahko le bolezni, ki nastanejo kot posledica okužbe.
Avtor objave: Sidera d.o.o.