Nahajate se:
Vabljeni na brezplačen večer dokumentarnega filma ob dnevu žena
Vabljeni na brezplačen večer dokumentarnega filma ob dnevu žena
5. 3. 2024
Kultura P.
101
Ob dnevu žena vas vabimo v Kulturni dom Postojna, kjer bomo ob 19. uri brezplačno predvajali igrano-dokumentarni celovečerec o izjemni Slovenki, o njenem pogumu in kultni odiseji okoli sveta v začetku 20. stoletja: ALMA M. KARLIN: SAMOTNO POTOVANJE
Alma M. Karlin je slovenski fenomen drzne, pogumne ženske, ki se je med leti 1919 in 1927 podala s svojim pisalnim strojem, znamenito "Eriko" na osem letno nevarno in tvegano pot okoli sveta. S pisanjem o tej izkušnji, ki jo je zaznamovala za vse življenje (tako fizično, kakor tudi duhovno), je doživela svojo notranjo katarzo. Prav ta pot iskanja, "spoznavanja sebe" (kakor temu pravi Alma), iskanja nekih večnih resnic o obstoju in življenju, veri in kulturah, jo je pripeljala na višji duhovni nivo in v njej prebudila filozofska spoznanja, ki so se kazala v njenih poznejših delih.
Ta njena pot je tudi osrednja tema igranega dokumentarca. Skozi to pot spoznavamo miselni svet Alme M. Karlin, njeno trpljenje, njene stiske, vendar vztrajno predanost višjemu cilju, ki jo je ne glede na ovire in včasih brezupne življenjske situacije gnal naprej proti cilju, ki si ga je zadala. Njeno zanimanje za tuje kulture, religije, mitologijo antropologijo in botaniko ji je nudilo ogromno snovi za pisanje vse življenje.
Kritike z vseh kontinentov njenih številnih del, ki jih je ustvarila med potjo okoli sveta in po vrnitvi v rodno Celje, so z vsakim poznejšim delom Alme Karlin vse boljša. Alma je predavala o svojih potovanjih na številnih univerzah in v društvih po svetu in Evropi. Obstajali so številni klubi občudovalcev Alme Karlin, od katerih je dobivala prošnje za avtograme in slike. Alma Karlin je pisala v nemščini, njena dela pa so prevedena v angleški, slovenski, francoski, madžarski, italijanski, srbski ter v skandinavske jezike. Sodijo med najbolj brana dela tridesetih let prejšnjega stoletja, tudi na nemškem oddelku takrat največje knjižnice na svetu Public Library v New Yorku. Od devedesetih let 20. stoletja naprej so njena dela ponovno oživela tudi v Sloveniji, skoraj vsako leto izzide kakšna njena knjiga v novem prevodu, vsaka izmed njih je v slovenskem prostoru prava prodajna uspenica, za svetovne popotnike pa Alma ostaja vzor vreden branja, proučevanja in posnemanja.